2019: Bajka o dobrym wilku

Motywem przewodnim działań chóru był temat stereotypów w życiu dziecka, a także tolerancji, współpracy i przyjaźni pomimo różnic. Warsztaty, zabawy, dyskusje, gra terenowa, w których uczestniczyły dzieci, oparte były na motywach z bajek i baśni. Otworzyło to przestrzeń do rozmów i bardzo niejednoznacznych wniosków. Skąd biorą się stereotypy? Czy są krzywdzące? Utrudniają czy może ułatwiają życie?

Warsztaty pokazały, że dzieci potrafią dostrzec zarówno dobre, jak i złe strony stereotypów. Kiedy trzeba, uciekną przed nieznajomym, który sprawia wrażenie niebezpiecznego, ale w ankietach nie zgadzają się z żadnymi stereotypowymi ocenami np. blondynek, rudzielców czy jedynaków. „Ja jestem jedynaczką i nie jestem samolubna! Prawda?” – oburzyła się jedna z chórzystek i cała grupa przyznała jej rację. Każdemu z nas zdarza się oceniać ludzi stereotypowo. To upraszcza życie i daje poczucie bezpieczeństwa. Sęk w tym, że w wielu przypadkach nie wszystko jest takie, jakim się wydaje na pierwszy rzut oka. Warto czasem zmienić punkt widzenia, poznać bliżej drugą osobę. Motyw stereotypów był także kluczem doboru repertuaru na koncert czerwcowy. Osią opowieści była postać Wilka Teodora – bohatera jednej z piosenek chóru. Z tej inspiracji powstała bajka o dobrym wilku autorstwa Katarzyny Kozłowskiej, a także scenariusz koncertu finałowego. Owa bajka była także przedmiotem konkursu plastycznego dla dzieci z dzielnicy. Okazją do podzielenia się z publicznością refleksjami z warsztatów, a zarazem podsumowaniem działań, był koncert finałowy, na którym wystąpiła każda z grup.

Cele projektu:
  • Rozwijanie kompetencji chórzystów: wokalnych, kulturowych i społecznych.
  • Poruszanie istotnych tematów z zakresu kultury i wychowania poprzez warsztaty, treść piosenek i konferansjerkę dostosowaną do potrzeb odbiorcy koncertów.
  • Wzbogacanie doświadczeń artystycznych dzieci – wykonawców koncertu oraz dzieci na publiczności.
  • Kształtowanie nawyku udziału w kulturze poprzez stwarzanie okazji do uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych.
  • Rozbudzanie zainteresowania muzyką dziecięcą wśród potencjalnej publiczności.

Dzieci uczestniczyły w wyjazdowych warsztatach, których celem było wyjaśnienie, czym są stereotypy i rozpoznanie ich w codziennym życiu. (Serock, 23-24.03.2019, 10h). Temat stereotypów wprowadzany był także w ramach regularnych prób poprzez omawianie treści utworów przygotowywanych na koncert czerwcowy. Ponadto dzieci zachęcane były do udziału w konkursie na ilustrację do bajki o dobrym wilku.

KONCERTY

„Bajka o dobrym wilku”
8.06.2019, Dom kultury Izabelin, ul. J. Matejki 21.

Każdy koncert jest okazją do spotkania z publicznością i opowiedzenia o czymś, co jest ważne dla młodych wykonawców. W tym roku motywem przewodnim działań chóru był temat stereotypów w życiu dziecka, a także tolerancji, współpracy i przyjaźni pomimo różnic. Tematy poruszane poprzez wybrane piosenki miały ukazać publiczności, że ludzie wokół nas nie zawsze są tacy, jakimi wydają się na pierwszy rzut oka.

W repertuarze pojawiła się m.in. piosenka o wilku, który marzył, aby zagrać w bajce rolę pozytywnego bohatera („Wilk Teodor”). Dzieci zaśpiewały też utwór o żółwiach, które chcą tańczyć rumbę i realizują swoje ambicje, mimo niesprzyjającej fizjonomii oraz „Małe dziewczynki” – piosenkę o stereotypowym ocenianiu zachowania chłopców i dziewcząt. Ta ostatnia została w tym roku wykonana przez chór po raz pierwszy. Jest to kompozycja Karoliny Olczedajewskiej do słów Rafała Witka – pisarza dziecięcego. Autorami aranżacji są młodzi muzycy: Maciej Chwała (fortepian) i Bartosz Ługowski (gitara).

Koncert w Izabelinie, którego scenariusz powstał na kształt bajki, poprowadził Wilk Teodor. W tej roli wystąpił Bartosz Mazur – aktor i instruktor teatralny z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi i młodzieżą, współtwórca (jako autor scenariuszy i reżyser) profesjonalnych, a także amatorskich spektakli. Wystąpił w charakteryzacji i kostiumie wilka Teodora, zaprojektowanym i wykonanym na potrzeby koncertu. Uczyniło to koncert bardziej atrakcyjnym zwłaszcza dla najmłodszych widzów.

8.06.2019, Dom kultury Izabelin, ul. J. Matejki 21.
Zakończenie roku MILLE VOCI
17.06.2019, centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2

Był to koncert podsumowujący semestr letni dla całej Pracowni Piosenki. Udział wzięło łącznie 89 dzieci. Koncert rozpoczął się piosenką „Wilk Teodor” we wspólnym wykonaniu wszystkich trzech grup wiekowych. Następnie Chór Przygotowawczy zaprezentował trzy utwory, Chór MILLE VOCI sześć, a Grupa wokalna trzy piosenki. Łącznie 13 utworów. W repertuarze pojawiła się „Żabka” o tym, że nawet ktoś słaby fizycznie i niepozorny może spełniać pragnienie podróżowania po odległych krainach, „W mojej szkole” o  niestereotypowym podejściu do nauczania i in.

Podczas koncertu zrealizowany został scenariusz teatralny, w którym Wilk Teodor i nietoperz Maciuś wyjaśnili publiczności, czym są stereotypy. Bartosz Mazur wcielił się w rolę Wilka Teodora a Zofia Krystman w postać nietoperza Maciusia. Odbyło się także wręczenie nagród laureatom konkursu. We foyer  publiczność mogła obejrzeć wystawę nagrodzonych prac.