2018: Niekończąca się podróż

Czas realizacji: styczeń-czerwiec 2018

W ramach projektu z każdą grupą wiekową podróżowaliśmy inaczej i w inne strony świata. Dla młodszych była to podróż po świecie wyobraźni, literatury i świecie naszych piosenek, a spotkania z bohaterami utworów były pretekstem do rozmów z dziećmi i różnorodnych zajęć.

Cele projektu:
  1. przybliżenie dzieciom tematu podróży i płynących z nich korzyści;
  2. wzbudzenie refleksji wśród dzieci na temat wolności;
  3. budowanie zespołu, nauka współpracy między uczestnikami;
  4. kształtowanie nawyku udziału w kulturze poprzez stwarzanie okazji do rodzinnego uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych;
  5. wzbogacanie doświadczeń artystycznych dzieci wykonujących koncert oraz dzieci wśród publiczności.

„Niekończąca się podróż” to projekt, którego finałem były dwa koncerty wzbogacające warszawską ofertę wydarzeń artystycznych o rodzinnym charakterze. Chór Dziecięcy MILLE VOCI i Grupa Wokalna zapraszali publiczność tegorocznych koncertów w muzyczną podróż dookoła świata.  W repertuarze pojawiły się piosenki na temat podróży, możliwości poznawania kraju i świata, potrzeby nauki języków, otwartości na inne kultury i szacunku do własnej, poznawania innych ludzi, podróżowania w wyobraźni, w literaturze, w czasie itp. Najstarsza grupa podróżowała muzycznie – w piosenkach z Zambii, Meksyku, Japonii i Izraela. Piosenki wykonała do autorskich aranżacji Macieja Chwały i Bartosza Ługowskiego.

Powyższe tematy były realizowane także w ramach warsztatów dla chóru, w celu wprowadzeniu dzieci i młodzieży w tematykę koncertów. Wprowadzane były zarówno podczas regularnych prób, równolegle z nauką repertuaru, jak i na warsztatach weekendowych organizowanych co roku wiosną dla obydwu grup.

W oparciu o temat podróży zrealizowane zostały dwa koncerty. Różniły się przede wszystkim scenariuszem i konferansjerką. W obydwu pojawiła się myszka Serenada, bohaterka piosenki – kukła metrowej wysokości stworzona przez artystę plastyka Małgorzatę Bockenheim. Otrzymała nie tylko materialną postać, ale i osobowość, która rozwijała się wraz z projektem. Początkowo była to myszka, która uwielbia czytać książki i podróżować w wyobraźni. Z czasem stała się podróżniczką i przyjaciółką chóru.

Warsztaty weekendowe MILLE VOCI

Warsztaty weekendowe odbywają się wiosną każdego roku. Ich głównym celem jest integracja grupy oraz bardziej szczegółowe zapoznanie dzieci z treścią realizowanego projektu. Poprzez warsztaty chórzyści mają możliwość lepszego zrozumienia idei przedstawianych podczas koncertów oraz treści utworów. Tegoroczne warsztaty realizowane były na styku dwóch projektów. Były bezpośrednim przygotowaniem do koncertów czerwcowych, a zarazem przygotowaniem do projektu „Podróż ku wolności” (szczegółowy opis na str. 16-20). Podróże są możliwe dzięki temu, że jesteśmy wolni – ta myśl towarzyszyła nam przez cały rok i spajała obydwa semestry.

Utwór o rozbitku zainspirował nas do oparcia warsztatów na postaci Robinsona Crusoe. Motyw ten pojawił się w grze terenowej, a następnie na warsztatach omawiających doświadczenia z poszczególnych zadań. Dyrygentka zamieniła się w kapitana okrętu, chórzyści w rozbitków, a pozostali opiekunowie w różne niezwykłe postacie, które można spotkać podróżując na koniec świata, a także do krainy wyobraźni.

Celem gry było odbudowanie rozbitego statku, co wymagało współpracy w grupach przy wykonywaniu kolejnych zadań, a w końcowym etapie także współdziałania całej załogi MILLE VOCI, a nie rywalizacji między grupami. Dzieci spotkały Dobrą Syrenkę z listem w butelce i przesłaniem dla każdego zespołu, ułożyły własną szantę o chórze, poznały taniec słońca, szukały skarbów, a Zły Pirat dowiedział się od nich, co jest prawdziwą wartością. W zamian za tę wiedzę oddał szczątki statku, aby załoga mogła bezpiecznie wydostać się z wyspy i wrócić do domu. Z rozmów o Robinsonie wynikło wiele ważnych spostrzeżeń o tym, czym naprawdę jest dom, jak ważna jest dla nas rodzina i przyjaciele, ile trzeba mieć odwagi, by realizować pasje. Rozmowa z dziećmi pokazała, że potrafią one docenić wartości takie jak rodzina, wolność, bezpieczeństwo, przyjaźń, dom. Dzięki możliwości wczucia się w rolę rozbitka, odkrywaliśmy także, jak ważna jest wolność w życiu każdego człowieka i że każdy z nas ma różne potrzeby z nią związane.

Temat podróży był idealnym pretekstem do rozważań o wolności i wprowadzeniem do koncertów listopadowych z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości. Czy Robinson na wyspie był wolnym człowiekiem? Czy mógł robić, co mu się podoba, czy coś ograniczało jego wolność? Te i inne pytania budziły żywe dyskusje, a niejednokrotnie odnosiły się do codziennych spraw.

Warsztaty weekendowe Grupy Wokalnej

6-8.04.2018, Modzele-Bartłomieje

Warsztaty Grupy Wokalnej, podobnie jak w przypadku MILLE VOCI, inspirowane były tematem podróży. W rozmowach z młodzieżą podróż stała się metaforą życia. Wprowadzeniem do tematu był film „Koniec niewinności” (reż. Lesli Linka Glatter). Podczas zajęć grupa próbowała określić cechy charakteru czterech głównych bohaterek filmu, najważniejsze dla nich wartości, wczuć się w ich sposób myślenia, rozpoznać przyczyny postępowania i skutki życiowych decyzji. Kolejnym etapem było zadanie sobie podobnych pytań, przemyślenie własnych marzeń i ambicji. Dziewczęta próbowały odpowiedzieć na pytanie: „Co zrobić, by nasze życie było takie, jak je sobie wymarzyłyśmy?”. Rozmowa dotyczyła także odwagi w podejmowaniu wyzwań, określania celów, znajomości siebie.

  Dziewczęta doskonaliły także warsztat wokalny, ćwiczyły poczucie rytmu i koordynację ruchową poprzez naukę tańców grupowych, w tym tańca żydowskiego wykonywanego do utworu „Hava nagila” przygotowywanego na koncert czerwcowy. Niezwykłą przygodą był (zaproponowany przez grupę) wieczór cosplay. Przebrania były bardzo przemyślane i wykonane z dużym zaangażowaniem. Wymagały od dziewcząt odwagi i pomysłowości. Prosta zabawa okazała się ważnym elementem wychowawczym wyjazdu. Dodatkowym walorem była integracja podczas wspólnego przygotowywania posiłków, nakrywania do stołu, dbania o porządek we wspólnej przestrzeni. Dziewczęta uczestniczyły w planowaniu menu, gotowaniu, sprzątaniu.

Koncert „Niekończąca się podróż”

10.06.2018, Prom Kultury Saska Kępa

Koncert „Niekończąca się podróż” skoncentrowany był wokół idei podróżowania, a osią scenariusza była książka „Niekończąca się opowieść” Michaela Ende. Konferansjer, wcielając się w różne postaci, opowiadał o tym, jakie korzyści płyną z podróżowania zarówno po świecie, jak i w wyobraźni. W stroju górskiego turysty wprowadził publiczność w temat piosenki o autokarowej wycieczce do oceanarium zawierającej wskazówki, jak dobrze przygotować się do podróży. W kostiumie podróżnika safari zapowiedział piosenkę „Kiedy na świecie” opowiadającą o zagrożonych gatunkach, o empatii, odpowiedzialności, świadomości ekologicznej, a przy okazji piosenki „Wilk Teodor” o baśniach, które stracą sens, jeśli ich bohaterowie (np. Wilk z Czerwonego Kapturka) przestaną istnieć. Z kolei piosenka o poliglocie była zachętą do poznawania świata i obcych języków.

Kilka piosenek zapowiedziała myszka Serenada – metrowej wielkości kukła wykonana przez artystę plastyka Małgorzatę Bockenheim. Inspiracją do jej stworzenia była jedna z piosenek wykonywanych na koncercie pt. „Myszka w okularach”. Na potrzeby koncertów myszka otrzymała nie tylko imię, ale i bogatą biografię, cechy charakteru, marzenia… Tematem piosenki zaś była promocja czytelnictwa i wędrówka „z głową w chmurach”. Myszka odwoływała się wielokrotnie do wątków z „Niekończącej się opowieści”, pokazując publiczności tę niezwykłą książkę. Okładka została przygotowana zgodnie z opisem:

 (…) na okładce koloru miedzi znak Dziecięcej Cesarzowej – władczyni Fantazjany. Auryn – dwa węże, jasny i ciemny, połykające się od ogona.

Podczas koncertu został przeczytany fragment książki, w którym zawarte było motto z czarodziejskiego Aurynu: „Czyń to, czego pragniesz”.

Część koncertu przygotowana przez Grupę Wokalną pozwoliła publiczności przenieść się w różne zakątki świata. Najpierw szlakiem Vasco da Gamy zabrały publiczność statkiem do Zambii, gdzie zabrzmiał utwór “Bonse aba”. Następnie za Williamem Adamsem ruszyły do Japonii, by wykonać “In this ancient house”. Przez Amerykę pomknęły samolotem, żeby zaprezentować utwór Jima Papoulisa “Oye!” (po hiszpańsku po prostu: słuchaj!). Ostatnim przystankiem był Bliski Wschód i ”Hava nagila”. Wykonały także utwór z filmu Wolfganga Petersena „Neverending story”. Autorami aranżacji wszystkich piosenek, które wykonała Grupa Wokalna są Maciek Chwała i Bartek Ługowski.

Koncert zakończył utwór wykonany wspólnie przez Chór MILLE VOCI i Grupę Wokalną „Coraz dalej” będący formą życzeń dla wszystkich obecnych – o wspieraniu dzieci w dążeniu do celu i realizowaniu marzeń. Publiczność na koncercie liczyła około 150 osób.

Koncert „Morska przygoda”

18.06.2018
CENTRUM PROMOCJI KULTURY, UL. PODSKARBIŃSKA 2.

Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj. Śnij. Odkrywaj.
– Mark Twain

Drugi z koncertów czerwcowych, skoncentrowany na temacie podróży morskich, zakończył i podsumował rok szkolny. Wykonane na koncercie utwory były zachętą,  aby zacząć wakacje z fantazją oraz ciekawością świata!

Dyrygentka (Karolina Olczedajewska) i konferansjer (Zofia Krystman) wystąpiły w strojach kapitańskich, a chór przedstawiły jako załogę statku „MILLE VOCI”. Dzieci zostały zapytane, czy są gotowe, by wyruszyć w rejs do Fantazjany, czy mają dość odwagi na nowe, wakacyjne przygody i czy nie boją się sztormów. Na kolejne pytania odpowiadały synchronicznym gwizdnięciem (gwizdki, w celu ćwiczenia rytmu i współpracy, otrzymały na Dzień Dziecka). Po tych deklaracjach statek wyruszył, łapiąc w żagle dziecięcy śpiew.

Koncert ten obfitował w liczne niespodzianki dla chórzystów. Odwiedziła je papuga Petronela (animowana przez konferansjera pacynka), która w niespodziewany sposób znalazła się podczas kolejnej piosenki w rękach chłopców z chóru, wprowadzając wiele radości. Pojawiła się też tajemnicza walizka, a zadaniem chórzystów było odgadnięcie do kogo należy. Walizka okazała się własnością myszki Serenady, która dziękowała chórowi, że może z nim podróżować, bo sama nie miałaby dość odwagi.

Podczas koncertu przedstawione zostały dzieci przyjęte do chóru w tegorocznym naborze. Następnie zaprezentowała się Grupa Wokalna z piosenkami: „Syrenka”, „In this ancient house”, „Neverending story”, „Oye”. Na koniec, wraz z chórem wykonały utwór „A fale biegną dalej”. Koncert był także czasem podziękowań za miniony rok szkolny. Najbardziej zaangażowani rodzice otrzymali podziękowania w postaci listu w butelce, a dzieci wyróżnienia w postaci dyplomów.

Na zakończenie koncertu dzieci zaśpiewały szantę o chórze. Piosenka powstała jako jedno z zadań gry terenowej. Każda z grup układała jedną zwrotkę na melodię znanej kompozycji Jerzego Kobylińskiego „Barbarossa”. Z połączenia najciekawszych fragmentów powstały cztery zwrotki „Szanty o małej załodze”.

MILLE VOCI, MILLE VOCI!
Ta mała załoga niczego się nie boi.
MILLE VOCI, MILLE VOCI!
Kto chce z nami płynąć, niech na pokład wchodzi!