2017: Szczęśliwa siódemka

Cele projektu:

  • uświadomienie dzieciom możliwości wpływu na własny los, znaczenia dokonywanych wyborów oraz faktu, że nie zawsze szczęście to przypadek;
  • poznanie symboli szczęścia
  • integracja grupy poprzez różnorodne zajęcia (dramowe, plastyczne, sportowe).

Czy szczęście jest tym samym, co wygrana? Czy można na   szczęście zapracować? Czy szczęściem jest tylko to, co daje nam radość? Jakie są symbole szczęścia w różnych kulturach i dlaczego cyfra „7” jest taka wyjątkowa? Razem z  dziećmi szukaliśmy odpowiedzi na te i inne pytania w historiach bohaterów naszych piosenek.

Okres przygotowań do koncertu finałowego poprzez  warsztaty, naukę piosenek wraz z omawianiem ich treści trwał od stycznia do czerwca 2017.

Temat szczęścia został dokładnie omówiony podczas warsztatów weekendowych w Popowie (7-9.04.2017). Dzieci nie tylko poznawały symbole szczęścia, ale mogły podzielić się własnymi refleksjami o tym, co im jest potrzebne, aby być szczęśliwym. Część naszych rozmów została nagrana w formie audycji radiowych, co było jednocześnie wprowadzeniem w temat kolejnego projektu (opis poniżej). Inspiracją do rozmów o szczęściu były także zawody sportowe. Każda z dyscyplin wymagała od grup innych kompetencji i miała różny stopień przypadkowości. Podczas omówienia dzieci zwracały uwagę, że na wiele rzeczy mamy wpływ i dzięki wysiłkowi „pomagamy” swojemu szczęściu. Podczas warsztatów plastycznych dzieci tworzyły prace na temat: „Co to jest szczęście” oraz „Przepis na szczęście”.  Z tych prac powstała książka o szczęściu, która została wydrukowana jako pamiątka dla chórzystów i sympatyków chóru.

Koncert „Szczęśliwa Siódemka” był finałem projektu o szczęściu. Odbył się 6.06.2017 w Centrum Promocji Kultury (ul. Podskarbińska 2, Warszawa). Był to wspólny występ Chóru MILLE VOCI oraz jego absolwentek – Grupy Wokalnej. Zaprosiliśmy także do współpracy dwóch młodych muzyków: Mikołaj Urbaniak (instrumenty klawiszowe), Marcin Poklewski-Koziełł (perkusja), którzy akompaniowali chórowi w części utworów. Koncert był okazją, aby opowiedzieć naszym fanom, że chór nie tylko uczy się śpiewać piosenki i doskonali umiejętności z emisji głosu. Opowiedzieliśmy o całej pracy, jaką dzieci wykonały w ciągu semestru, fragment książki został odczytany, a  we  foyer można było zobaczyć wystawę prac plastycznych, które zostały wykorzystane do jej stworzenia.